Пропускане към основното съдържание

Изработване на карта с изнесен детайлен изглед

Понякога се налага да прибавим към нашите документи или покани карта. Винаги е добра идея да прибавим и детайлен изглед в самото избражение, вместо като отделна илюстрация.
Сега ще направим малка демонстрация как става това изцяло със свободен софтуер.

Подготовка на картите

Ще използваме Google Maps за сваляне на обща и детайлна карта - с някакъв кепчър или с <Ctrl>+<PrtSc>
Пълна карта

Детайлен изглед

Оформяне на детайлното изображение

Сега ще използваме Gimp за да си направим от второто изображение кръгъл детайл:
1. Зареждаме снимката и с Ellipse Select Tool очертаваме кръг с център Мадуродам. За да получим кръг, а не елипса, отмятаме Expand from center и Fixed Aspect Ratio, или държим натиснати едновременно <Shift> и <Ctrl>, докато с мишката очертаваме кръга.


2. Избираме Edit > Cut за да изрежем маркирания кръг, след което File > Create > From Clipboard (Shift + Ctrl + V).

3. Съхраняваме под ново име.

Начертаване на стрелка

Стрелката можем да “нарисуваме” и в Gimp, но винаги съм предпочитал да работя със векторни редактори. Затова ще използваме Inkscape.
1. Импортираме последното изображение и с Ellipse очертаваме около него рамка с необходимия размер. Нагласяме я с точно да покрива ръба на картата.

2. С инструмента Pen си построяваме стрелка. Ако желаем, можем да трансформираме линиите в криви, така че да ги огънем, да я осучем и т. н. Аз ще се спра на просто ъгълче, което без много допълнителни детайли изпълнява ролята си. Тъй като няма да запълваме с цвят, не е необходимо да затваряме полигона. Посоката на стрелката трябва да е съобразена с фоновото избражение, за да не закрива други важни ориентири.
3. Експортираме в растерен формат с File > Export Bitmap...

Обединяване на изображенията

Отново използваме Gimp:
1. Отваряме с File > Open изображението на пълната карта.
2. Отваряме с File > Open as Layers... (Ctrl + Alt + O) новосъздадения детайл.

3. Визуализираме само слоя със стрелката (т. е. скриваме фоновото изображение) и с Layer > Scale Layer... намаляваме размера на видимия слой до избрания от нас размер в проценти или пиксели..

4. С Move Tool (M) можем да “напаснем” двете изображения, а с Rotate Tools (Shift + R) - да завъртим малко стрелката, ако не сме успели точно да определим посоката й.
5. Съхраняваме финалното изображение, като използваме опцията Merge Visible Layers и получаваме:

*

Вместо заключение

Gimp и Inkscape работят под Linux и Windows. Ако не сте привърженици на свободния софтуер, можете да постигнете изложеноното по-горе и с Photoshop + CorelDraw.
Успех!

Коментари

Популярни публикации от този блог

Проектиране на кемпер с VehiPlan

Оливер Колонж (Oliver Collonge) написва през 2011 г. втора версия на безплатната програма за дизайн на кемпери VehiPlan . Според автора тя е писана и трябва да работи под Windows 2000/Vista. Пробите показват, че работи нормално и под Windows 7 и 10. След като свалите архива (zip) можете да го разархивирате в C:\Windows\Program Files (x86)\. Програмата е с френски интерфейс и затова са необходими още няколко файла - vb6fr.dll , comdlg32.ocx & mscomctl.ocx . Тези файлове се поставят в C:\Windows\SysWOW64\. Comdlg.ocx се поставя в C:\Windows\System32\. След това е необходимо да се стартира Command Prompt (cmd - като администратор) и да се изпълни командата: regsvr32 %systemroot%\system32\comdlg32.ocx Ако възникне някакъв проблем, по-нова версия на файла може да се свали от тук . След това трябва да направим препратка към C:\Program Files (x86)\VehiPlan-2-0-0\VehiPlan.exe за по-удобно стартиране, която да поставим на работния плот или друго подходящо място. В архивния файл на програмат

Диаграма на Гант с електронна таблица

Диаграмата на Гант се състои от ленти, ориентирани успоредно на времевата ос. Всяка лента представлява отделна задача в проекта (вид работа), краищата ѝ — началния и крайния момент на изпълнението  ѝ, а дължината ѝ - продължителността на задачата. Тези диаграми могат да се използват и за други, не точно производствени, цели - например да покажат заетостта на учебна зала. Когато представянето на данните е регулярна задача може да се използва специализиран софтуер като GanttProject, но за инцидентна визуализация можем да се справим с „подръчни средства“. Сега ще покажем как с електронна таблица (LibreOffice Calc) ще визуализираме времето, за което няколко служители са работили във фирмата: Изходните данни са в няколко колони: Продължителността на трудовия стаж в дни определяме с формулата D2=C2-B2, като я копираме за всеки последващ ред. На 6-и ред съответно с функцията MIN и MAX определяме минимална и максимална дата в таблицата, а на 7-и ред - записваме начална (1.1.1989) и

MD5 и SHA-1 хеш алгоритми

MD5 (от „message-digest“) криптографският алгоритъм е създаден през 1991 г. от проф. Роналд Райвест и за първи път е публикуван през април 1992 г. Целта му е да замени компрометирания MD4 алгоритъм, който не е достатъчно сигурен. В последствие се оказва, че и MD5 не отговаря на съвременните изисквания за сигурност и може да бъде разбит. MD5 е построен върху конструкцията на Merkle–Damgård и генерира шестнайстично число със фиксиран размер от 32 символа (128 бита) за входящо съобщение с произволна дължина. Идеята е да се създаде уникален идентификатор за съобщението, който да гарантира неговата истинност. Например: MD5("The quick brown fox jumps over the lazy dog") = 9e107d9d372bb6826bd81d3542a419d6 Дори малка промяна, напр. добавя не точка в края на входящото съобщение би трябвало да генерира нов уникален идентификатор: MD5("The quick brown fox jumps over the lazy dog . ") = e4d909c290d0fb1ca068ffaddf22cbd0 Дължината на вход