Пропускане към основното съдържание

Инсталиране на OnlyOffice под Nextcloud

 


Една от възможностите на персоналния облачен сървър е да се използва като хранилище на документи, създавани и/или обработвани online с пълноценен офис пакет, какъвто е OnlyOffice.

 

За целта е необходимо да инсталираме няколко програми:

Инсталираме Community Document Server App. В момента на писането на този материал актуалната версия е 0.1.8. Документният сървър може да се инсталира на x86-64 Linux сървъри с базирана на glibc дистрибуция. Освен това се препоръчва сървърът да е 4-ядрен с 4 GB RAM. За наше удоволствие сървърът и дистрибуцията ни отговарят на изискванията. Не се поддържа ARM архитектура, т.е. не може да се ползва върху Raspberry Pi и дериватите му. Всички извън споменатите архитектури/дистрибуции трябва да ползват официалното Docker  изображение.

Опитът за инсталация през хранилището на Nextcloud се провали, както е описано в Мрежата, поради размера на файла. Затова го инсталирахме ръчно:

 

# cd /my_server_location/cloud/apps

# wget https://github.com/nextcloud/documentserver_community/releases/download/v0.1.8/documentserver_community.tar.gz

# tar xvzf documentserver_community.tar.gz

# rm -f documentserver_community.tar.gz

# chown -R nginx:nginx documentserver_community

 

Ако потребителят, под който работи уеб сървърът, е друг, напр. apache, www-data или нещо друго, трябва съответно да се актуализират правата на документния сървър в последната команда. След това от хранилището на Nextcloud трябва да разреши добавеното приложение. В по-новите версии на Nextcloud (след 18) документният сървър ще бъде инсталиран по подразбиране, така че тази стъпка ще отпадне.

 

Инсталираме OnlyOffice App от хранилището.Ако няма друг инсталиран документен сървър, не са необходими повече настройки, като веднага получаваме достъп до програма за презентации, електронна таблица и текстови редактор.

 


 

Успех!

PS: Този  материал е написан с OnlyOffice под Nextcloud.

Източници:

How to install ONLYOFFICE in Nextcloud Hub

Nextcloud 18 + Collabora 4.2 + ONLYOFFICE

 

 

Коментари

Популярни публикации от този блог

Проектиране на кемпер с VehiPlan

Оливер Колонж (Oliver Collonge) написва през 2011 г. втора версия на безплатната програма за дизайн на кемпери VehiPlan . Според автора тя е писана и трябва да работи под Windows 2000/Vista. Пробите показват, че работи нормално и под Windows 7 и 10. След като свалите архива (zip) можете да го разархивирате в C:\Windows\Program Files (x86)\. Програмата е с френски интерфейс и затова са необходими още няколко файла - vb6fr.dll , comdlg32.ocx & mscomctl.ocx . Тези файлове се поставят в C:\Windows\SysWOW64\. Comdlg.ocx се поставя в C:\Windows\System32\. След това е необходимо да се стартира Command Prompt (cmd - като администратор) и да се изпълни командата: regsvr32 %systemroot%\system32\comdlg32.ocx Ако възникне някакъв проблем, по-нова версия на файла може да се свали от тук . След това трябва да направим препратка към C:\Program Files (x86)\VehiPlan-2-0-0\VehiPlan.exe за по-удобно стартиране, която да поставим на работния плот или друго подходящо място. В архивния файл на програмат...

Диаграма на Гант с електронна таблица

Диаграмата на Гант се състои от ленти, ориентирани успоредно на времевата ос. Всяка лента представлява отделна задача в проекта (вид работа), краищата ѝ — началния и крайния момент на изпълнението  ѝ, а дължината ѝ - продължителността на задачата. Тези диаграми могат да се използват и за други, не точно производствени, цели - например да покажат заетостта на учебна зала. Когато представянето на данните е регулярна задача може да се използва специализиран софтуер като GanttProject, но за инцидентна визуализация можем да се справим с „подръчни средства“. Сега ще покажем как с електронна таблица (LibreOffice Calc) ще визуализираме времето, за което няколко служители са работили във фирмата: Изходните данни са в няколко колони: Продължителността на трудовия стаж в дни определяме с формулата D2=C2-B2, като я копираме за всеки последващ ред. На 6-и ред съответно с функцията MIN и MAX определяме минимална и максимална дата в таблицата, а на 7-и ред - записваме начална (1.1.198...

UHS: Разширение на мрежата с евтин рутер

Свързването на два (или повече) рутера в една локална мрежа увеличава броя на достъпните портове и служи за репликиране на wi-fi сигнала за по-пълно покритие на дома/офиса. Идеята е да се ползва евтин допълнителен рутер, чрез който с минимални капиталовложения можем да покрием цялото жилище/офис със сигнал с достатъчно високо качество. Връзката между двата рутера е по UTP кабел. Използването на новия рутер като безжична входна точка („AP“) е, както се казва, ,друга бира“ и ще бъде разгледана по-късно. В нашата имплементация ще използваме ADSL рутер Pirelli DRG A124G, стандартно доставян като крайно устройство от Виваком. Не знам каква е причината, но Мрежата е пълна с обяви за продажба на тези машинки на цена 5-10 лв.  Другият вариант е да се вземе някакъв рутер от вносителите на техника втора употреба от Западна Европа, но там обикновено липсват адаптерите и изобщо няма гаранция, че рутерът „ще запали“. Разбира се, съществува вариантът да се закупи и нов, но това...