Пропускане към основното съдържание

Инсталиране на PHP5 върху Apache 2.2 под Windows

Това ръководство е насочено към новаците, желещи да инсталират  PHP 5 (а в последствие и MySQL Community version 5) и да го накарат да работи с Apache 2.2. Инсталацията ще бъде извършена локално, така че безпроблемно да се могат да се правят проби или да се инсталира с учебна цел софтуер, напр.WordPress, преди да го направим "на живо".
Допълнителни условия: Предполага се, че вече имате инсталиран и работещ Apache 2.2 под Windows. Ако не сте го направили, тук можете да прочетете как да стане това.

Инсталиране на PHP 5 под Windows

1. Свалете последният стабилен пакет на PHP от официалната страница. Ако ви се предложи изтегляне от огледален сървър, изберете такъв най-близко до България (предполага се, че скоростта ще е най-висока). Съществуват различни версии, като според документацията на PHP, за работа с Apache 2.2 и 32-битов Windows трябва да изберем PHP 5.2 (5.2.17) VC6 x86 Thread Safe (2011-Mar-22 13:29:30)
2. Стартирайте инсталацията - чукнете с десен клавиш върху файла и изберете “Install“.
3. Чукнете “Next ” когато се появи приветстващия ви екран:


4. Изберете “I accept the license agreement” и натиснете “Next “:


5. Променете пътя на инсталацията на PHP или изберете стандартния "C:\Program Files\PHP\". Потвърдете с “Next:


6. Изберете "Apache 2.2.x Module" и чукнете “Next“:


7. Посочете директорията с конфигурационните файлове на Apache. Ако насталацията на сървъра е по подразбиране, конфигурационните файлове са в C:\Program Files\Apache Software Foundation\Apache2.2\conf\. След това чукнете “Next ” за да продължите с инсталацията:


8. Тук се препоръчва да се избере конфигурацията по подразбиране и впоследствие да се инсталират компоненти, но аз предпочитам да отбележа документацията (за да ми е винаги достъпна offline) и разширенията за MySQL (предвид по-късната инсталация на програмата). Чукнете “Next”:


9. Чукнете “Install ” за да инсталирате PHP 5 под Windows:


10. Чукнете “Finish ” за да довършите инсталацията. PHP 5 е успешно инсталиран:


11. Стартирайте вашия Apache 2.2 сървър (или го рестартирайте, ако е бил стартиран), използвайки “Monitor Apache Servers” конзола (Start -> Apache HTTP Servers 2.2.4 -> Monitor Apache Servers ):

 
На изображението по-горе е статусът на системата преди инсталацията на PHP, а на тази по-долу - доказателство, че PHP е успешно инсталиран на нашия компютър. Обаче... получаваме съобщение за грешка при тестване на конфигурационния файл на Apache:


Според съобщението не може да се зареди свързващата библиотека php5apache2_2.dll. Вероятно грешката е в инициализираща процедура за регистрация на PHP, избрана от мен в стъпка 8. Вариантите са два:
- копираме търсения файл на новата дестинация;
- променяме конфигурационния файл.
Изпробваме първия начин и ... пак получаваме съобщение за грешка - не е указана директорията с php.ini файла:


Явно ще трябва да променяме httpd.conf. След промяната в края му трябва да има следното (при избрано стандартно място за инсталация на PHP):

#BEGIN PHP INSTALLER EDITS - REMOVE ONLY ON UNINSTALL
PHPIniDir "C:/Program Files/PHP"
LoadModule php5_module "php5apache2_2.dll"
#END PHP INSTALLER EDITS - REMOVE ONLY ON UNINSTALL

Най-после имаме коректно стартирала система с Apache 2.2 и PHP 5.2.17:

Tест на нашата PHP 5 инсталация

Досега всъщност се уверихме, че инсталацията на PHP 5 не пречи на Apache 2.2. Сега ще се уверим, че може да върши и някаква работа ;):
1. В любимия ви текстови редактор напишете “<?php phpinfo(); ?>” и го съхранете като “phpinfo.php” в директорията за документи на Apache. По подразбиране тя е "C:\Program Files\Apache Software Foundation\Apache2.2\htdocs", но тук можете да видите как да я промените на някоя "по-човешка" :


2. Отворете някакъв браузер и в адресната лента запишете адреса на локалния си сървър + "/phpinfo.php", напр.: http://www.bgclassics.info/phpinfo.php . Би трябвало да получите информационната страница на PHP конфигурация ви, подобна на тази по-долу:

Настройване на Apache 2.2.x да обработва PHP Index файлове

Какво ще се случи, ако заменим index.html (стандартният начален файл на уеб страниците) на index.php и се опитате да презаредите? Apache обработва .php страници (както показахме по-горе), но не ги разпознава като начални и не изобразява нищо (по-точно изобразява съдържанието на директорията, както е показано по-долу):


За да сме сигурни, че Apache ще разпознава и index.php като начална страница по подразбиране, трябва да извършим следното:
1. Преименуваме index.html на index1.html и phpinfo.php на index.php (само за целите на теста).
2. Отваряме с текстови редактор конфигурационния файл на Apache C:\Program Files\Apache Software Foundation\Apache2.2\conf\httpd.conf за редакция.
3. Намираме реда, започващ с “DirectoryIndex index.html…“. Добавяме index.php в края на реда, записваме файла, след което рестартираме Apache (за да "прочете" новата конфигурация):


4. Презареждаме отново началната страница - и вече виждаме коректната информация за системата, т.е. index.php се обработва коректно. Какво обаче ще стане, ако в директорията имаме и index.html, и index.php? Всичко зависи от реда, в който са изброени файловете, т.е. при показаното на изображението подреждане се търси index.html, а ако той липсва се търси index.php.
Успех!

Източници



Коментари

Популярни публикации от този блог

Проектиране на кемпер с VehiPlan

Оливер Колонж (Oliver Collonge) написва през 2011 г. втора версия на безплатната програма за дизайн на кемпери VehiPlan . Според автора тя е писана и трябва да работи под Windows 2000/Vista. Пробите показват, че работи нормално и под Windows 7 и 10. След като свалите архива (zip) можете да го разархивирате в C:\Windows\Program Files (x86)\. Програмата е с френски интерфейс и затова са необходими още няколко файла - vb6fr.dll , comdlg32.ocx & mscomctl.ocx . Тези файлове се поставят в C:\Windows\SysWOW64\. Comdlg.ocx се поставя в C:\Windows\System32\. След това е необходимо да се стартира Command Prompt (cmd - като администратор) и да се изпълни командата: regsvr32 %systemroot%\system32\comdlg32.ocx Ако възникне някакъв проблем, по-нова версия на файла може да се свали от тук . След това трябва да направим препратка към C:\Program Files (x86)\VehiPlan-2-0-0\VehiPlan.exe за по-удобно стартиране, която да поставим на работния плот или друго подходящо място. В архивния файл на програмат...

Диаграма на Гант с електронна таблица

Диаграмата на Гант се състои от ленти, ориентирани успоредно на времевата ос. Всяка лента представлява отделна задача в проекта (вид работа), краищата ѝ — началния и крайния момент на изпълнението  ѝ, а дължината ѝ - продължителността на задачата. Тези диаграми могат да се използват и за други, не точно производствени, цели - например да покажат заетостта на учебна зала. Когато представянето на данните е регулярна задача може да се използва специализиран софтуер като GanttProject, но за инцидентна визуализация можем да се справим с „подръчни средства“. Сега ще покажем как с електронна таблица (LibreOffice Calc) ще визуализираме времето, за което няколко служители са работили във фирмата: Изходните данни са в няколко колони: Продължителността на трудовия стаж в дни определяме с формулата D2=C2-B2, като я копираме за всеки последващ ред. На 6-и ред съответно с функцията MIN и MAX определяме минимална и максимална дата в таблицата, а на 7-и ред - записваме начална (1.1.198...

Основни разлики между IPv4 и IPv6

Основните разлики между IPv4 и IPv6 можем да разделим в няколко категории: Адреси Дължината на IPv4 адресите е 32 бита, докато на IPv6 - 128. Това дава възможност за адресиране на много повече крайни точки. Докато при IPv4 общият брой на адресите е 4 294 967 296, групирани в мрежи от клас A, B, C, D или E, то IPv6 уникалните адреси са 340 282 366 920 938 463 463 374 607 431 768 211 456, т. е. 79 228 162 514 264 337 593 543 950 336 пъти повече. Проста аналогия - ако адресното пространство на IPv4 е топка за пинг-понг, то на IPv6 е сфера с размера на Слънцето. При IPv6 вече не се ползва мрежова маска, както при IPv4, а адресен префикс. При IPv6 вече отпада необходимостта от NAT поради огромния брой свободни адреси. Конфигурация на адресите При IPv4 всяко ново устройство трябва да бъде предварително конфигурирано, за да бъде включено в мрежата. IPv6 позволява освен DHCP-подобна функционалност както при IPv4, така и SLAAC - автоматично преконфигуриране на мрежата чр...